Zdravé bydlení není omezeno pouze na samotný interiér, ale může se týkat i různých aspektů stavby a materiálů použitých při výstavbě. Zde je několik tipů, které se zaměřují na důležité prvky pro zdravé bydlení a zdravé prostředí ve vašem domě.

Světlíky: Instalace světlíků nebo střešních oken umožňuje propouštět do domu přirozené denní světlo. To nejenže snižuje potřebu umělého osvětlení během dne, ale také má pozitivní vliv na náladu, energii a vitamín D v těle.

Rekuperace vzduchu: Rekuperační systém je způsob ventilace, který umožňuje výměnu vydýchaného vzduchu za vzduch čerstvý. Tento systém odstraňuje škodlivé látky a alergeny z domova, zatímco zachovává teplo v chladnějších obdobích. To pomáhá udržovat čerstvý a čistý vzduch. Rekuperace je skvělá v oblastech se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně, jelikož zamezuje vzniku plísní a alergiím.

Přírodní materiály: Při výstavbě domu je vhodné zvolit přírodní a neškodné materiály. Zvažte použití dřeva, přírodního kamene, či přírodních izolací, které neobsahují toxické chemikálie a přispívají ke zdravému vnitřnímu prostředí.

Dřevostavba: Dřevostavby jsou ekologicky šetrné a přinášejí řadu zdravotních výhod. Dřevo je přírodní materiál s vynikajícími izolačními vlastnostmi a schopností regulovat vlhkost. Dřevostavby tak poskytují příjemné a zdravé prostředí s přirozenou tepelnou a zvukovou izolací.

“Zelená” okna: Zvažte instalaci energeticky úsporných oken s trojskly s nízkou emisí. Tato okna nejenže snižují energetickou spotřebu, ale také pomáhají udržovat konstantní teplotu uvnitř domu a minimalizovat průvan.

Domácí rostliny: Přidejte do svého domova rostliny, které nejenom zlepšují estetiku, ale také přispívají ke kvalitě vzduchu. Rostliny umí absorbovat škodlivé látky a produkují kyslík, což vytváří zdravější prostředí.

Správné skladování: Dbáme na správné skladování potravin a domácích chemikálií. Uchovávejte potraviny v hermeticky uzavřených nádobách a minimalizujte používání chemických čistidel.

Tyto tipy vám pomohou vytvořit zdravé prostředí ve vašem domě a podpořit zdravé bydlení. Investice do přírodních materiálů, dřevostaveb, světlíků a rekuperace mohou mít ve značné míře pozitivní vliv na vaše zdraví a rodinnou pohodu.