Malý krok pro modulární domy, velký krok pro obce a jejich školky. V zahradě současné mateřské školky ve Střelicích u Brna vyroste její moderní posila – modulární mateřská školka se zázemím pro 28 dětí, které mohou nastoupit hned od 1. září.

Rychlé řešení pro starosty a vedení obcí

Pro starosty satelitů, menších obcí nebo nových rezidenčních městských částí nastává po určité době svízelný problém: přetlak dětí, které mají nárok na místo v mateřské škole. Protože situace vzniká nárazově, často nemají dostatek prostoru ani času se na ni dostatečně připravit. Stávající školka většinou nevyhovuje, a tak mohou zvažovat přístavbu, stavbu nové školky nebo rychlou a ekonomickou dřevostavbu. Pro tu se rozhodli starosta s místostarostou obce a ředitelka školky ve Střelicích u Brna.

Školka stojí do roka od zahájení projektu

„S místostarostou obce jsme se poprvé potkali v červnu minulého roku, kdy jsme začali pracovat na počáteční studii a pomalu připravovat projekt. Za necelý rok a půl děti nastupují do nové mateřské školy. V současné době plné byrokracie to považuji za zázrak,“ uvádí specialista na modulární dřevostavby Vojtěch Juřenčák. Čtyři moduly školky dopravily kamionové podvalníky pro nadrozměrnou dopravu na zahradu školky ve Střelicích, aby je velký auto jeřáb přemístil na předem připravené základy. Následující 3 týdny jsou vyhrazeny na dokončovací práce. Po dokončení interiérů bude ještě dost času na to, aby se školka doladila tak, aby do ní 1. září mohly nastoupit děti.

Modulové dřevostavby se přepravují na nízko profilových podvalnících.

Čtyři základní moduly bohatě stačí

Netradiční školku tvoří čtyři základní moduly. V modulech najdou děti technické zázemí, tedy toalety a umývárnu, denní místnost a prostor pro spaní a hry. Dále pak zázemí pro paní učitelky, šatnu, a sklad lůžkovin. Vzhledem k tomu že do mateřské školy se bude jídlo dovážet, obsahují moduly pouze přípravnu a výdejnu jídel, kde se bude jídlo dětem pravidelně dovážet a ohřívat.

Dřevostavba podpoří zdraví dětí

Modulární školka bude mít oproti klasické zděné budově řadu výhod. Dětem se v ní bude lépe dýchat, díky rekuperačnímu větrání budou mít neustále čerstvý vzduch a v zimě se zase velmi rychle vytopí. Na střeše bude navíc umístěna fotovoltaika – i díky ní bude mít nová školka velmi nízké náklady na vytápění a ohřev teplé vody. Zadavatele potěší také rychlá návratnost investice do fotovoltaiky. Zdravá stavba je pro fungování dětí úžasný benefit, pocit z dřevostavby je prostě úplný odlišný, než u ostatních forem výstavby.

Modulové domy se osazují pomocí velkých jeřábů. Realizace na místě trvá jeden den.

Speciality projektu školky

Kromě krásného a zdravého prostředí nabídne střelická školka i ojedinělá řešení. Ve stropě jsou umístěny světlíky se zatahovacími markýzami s dálkovým ovládáním na solární pohon a okna jsou vybavena venkovními žaluziemi. Stejně zajímavé je použití moderního cetris obkladu ve žluté barvě na venkovní fasádu.

Stavba bez těžké techniky

„Za nesmírnou výhodu modulární dřevostavby považuji její rychlost výstavby, protože celá probíhá ve výrobní hale. Místo stavby neblokuje a nepoškozuje těžká technika a není nutné řešit přítomnost dělníků stavební firmy v areálu stávající školky,“ vysvětluje Vojtěch Juřenčák. Modulární školka bude stát stejně jako všechny stavby společnosti Eko modular na zemních vrutech od firmy Chytré základy.

Pokud byste chtěli ve své obci realizovat modulární školku či jinou stavbu, ozvěte se nám, rádi vám představíme výhody modulárních dřevostaveb a připravíme projekt pro tu vaši.

Vizualizace, jak bude vypadat mateřské škola ve Střelicích u Brna.