Před měsícem byli zástupci společnosti Eko modular pozváni na Setkání českých a maďarských partnerských měst a obcí, které má prohloubit vztahy a zintenzivnit spolupráci obou zemí na nejrůznějších úrovních. Druhý ročník tohoto inspirativního setkání se konal v Budapešti, městě kaváren, habsburské pompéznosti i úžasné gastronomie.

V Budapešti se řešilo udržitelné prostředí a téma Smart City

Druhé Setkání českých a maďarských měst a obcí v Budapešti organizovalo Velvyslanectví ČR v Budapešti, Velvyslanectví Maďarska v Praze a kancelář CzechTrade Budapešť. Jeho bohulibým záměrem je rozvinout partnerské vztahy mezi městy a podporovat kulturní i obchodní vztahy mezi oběma státy. Součástí setkání je i pravidelné fórum, na kterém si účastníci vyměňují zkušenosti, sdílejí inspirativní poznatky a navazují cenné kontakty. Pro letošní rok bylo zvoleno téma čistého a udržitelného prostředí, Smart City řešení a výměny studentů. A k prvním dvěma jmenovaným oblastem máme díky naší letité praxi rozhodně co říct, proto jsme byli přizváni do diskuze.

Díky setkání máme přímé kontakty na řadu starostů a zastupitelů

„V uplynulém roce oba prezidenti i předsedové vlád uskutečnili vzájemně oficiální návštěvy druhé partnerské země. Po setkáních na nejvyšší úrovni následoval bezpočet návštěv na úrovni ministrů, průmyslových a obchodních komor, krajů a měst. Byly posilovány také společenské, ekonomické a kulturní vztahy. Toto vše v sobě nese obrovský potenciál důvěry,

která je důležitým předpokladem dalšího rozvoje naší vzájemné spolupráce,“ vysvětluje Tibor Bial, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR v Maďarsku. Setkání v Budapešti přineslo řadě českých firem mnoho nápadů a motivace, ze které budou moci dlouhodobě těžit. Navíc jsme získali velký prostor pro oslovení firem i starostů, což jsou kontakty, které ve světě byznysu často rozhodují o tom, zda zakázka dopadne, či nikoli. Podrobná nabídka spolupráce se dá sice poslat e-mailem komukoli, ovšem do hloubky vysvětlit, proč nám dřevostavby dávají smysl a v jakým případech jsou skvělým řešením, je lepší osobně. Proto jsme za takovou příležitost nesmírně rádi.

Jednatel společnosti Juřenčák Vojtěch mluví na téma modulární školky.

Ambiciózní české společnosti mají

co nabídnout

Celá akce proběhla pod záštitou budapešťské CzechTrade. „Jako vedoucí kanceláře CzechTrade Budapešť mám na starosti i na srdci podporu českých firem na maďarském trhu

a rozvoj spolupráce s místními partnery. Jsem přesvědčena, že B2G (spolupráce mezi firmami a státní správou) se stává podobně důležitým segmentem, kde naši čeští podnikatelé mají rozhodně co nabídnout. V České republice najdeme mnoho vynikajících, ambiciózních společností, které dokáží racionalizovat, modernizovat a optimalizovat fungová

ní našich měst – jejich řešení přispívají k našemu každodennímu bezpečí i pohodlí, nebo k ochraně životního prostředí,“ uvádí Dóra Egressy, Vedoucí kanceláře CzechTrade Budapešť.

Jaké české firmy se v Budapešti prezentovaly?

Kromě společnosti Eko modular se maďarští podnikatelé i zastupitelé měst a obcí seznámili například s těmito společnostmi:

  • EFES – před čtvrt stoletím začínala parta mladých nadšenců podnikat v prostorách pronajatých Vysokou školou ekonomickou v Praze v prodeji ovoce a zeleniny. Od roku 1991 se vypracovali v jednoho z největších distributorů u nás. Zásobují Tesco, Penny market i řadu škol a restaurací.
  • Incinity s.r.o. – inovativní zlínská softwarová společnost se zabývá vývojem, dodávání a podporou vlastní integrační platformy pro chytrá města. Za jejím vznikem stojí společnost CROSS Zlín, a.s., s více než 25 lety zkušeností v oblasti dopravní infrastruktury a ITS.

„Jednání s maďarskými starosty a dalšími zastupiteli považujeme za velký krok na maďarský trh, na kterém už realizujeme moderní dřevostavby několik let. Díky tomuto setkání víme více o potřebách měst a velmi za něj děkujeme,“ prohlásil Vojtěch Juřenčák, jednatel společnosti Eko modular s.r.o.

Premiér Andrej Babiš při své uvítací řeči na setkání českých a maďarských měst.