Zajišťuje každý pasivní nebo nízkoenergetický dům stejný energetický standard domu? Určitě ne. Vzduchotěsnost stavby bývá i v rámci pasivních dřevostaveb velmi různá. Její přesné hodnoty měříme blower-door testem, který zjišťuje vzduchotěsnost obálky budovy a tím i energetickou náročnost domu. A jak si v testu naše stavby vedly?
Blower-door test neboli test vzduchotěsnosti stavby platí za vůbec nejrozšířenější detekční metodu na zjišťování vzduchotěsnosti obálky budovy, a tedy i zjišťování energetické náročnosti domu. Používá se zejména v případě, kdy chcete zjistit vady vzduchotěsnosti oken, stěn či střechy, kde může docházet k významným únikům tepla, což s sebou bohužel přináší vyšší finanční náročnost na vytápění.
Nedestruktivní metoda určování průvzdušnosti obálky budovy (nebo klidně jenom části budovy) funguje na základě tlakového spádu. Při samotném testu vytvoří speciální zařízení tlakový rozdíl mezi interiérem a exteriérem. Díky tomu se zjistí množství vzduchu, které je nutné přivést (případně odvést) pro udržení daného tlakového rozdílu mezi vnitřkem budovy a venkem. Nejběžnější tlakový rozdíl je 50 Pa.
Díky blower-door testu se zjišťují netěsnosti u pasivních domů, roubenek nebo podkrovních bytů. Jedná se tedy zejména o bydlení, u něhož se obvodová stěna skládá z několika konstrukčních prvků, které jsou logicky náchylnější na nejrůznější netěsnosti. U pasivních domů je blower-door test zárukou pro dosažení správné účinnosti řízení větrání interiéru. Netěsnosti je důležité najít a odstranit, abyste zabránili pronikání vlhkého vzduchu do konstrukce obvodového pláště, kde by právě působením chladného vzduchu mohlo dojít ke kondenzaci vlhkosti.
Délka trvání samotného testu se odvíjí od velikosti domu, rozsahu testování, ale také množství zjištěných netěsností. Zpravidla se testují 2 až 3 hodiny. Pokud se ovšem jedná o novostavbu a dům splňuje všechny potřebné hodnoty, budete s testem hotovi zpravidla daleko dříve. Naše testování trvá obvykle něco přes hodinu.
Majitel domu se na testování nemusí nijak připravovat, rozhodně není nutné manipulovat s nábytkem nebo cokoli přesouvat. Objem nábytku ani jiných věcí se do celkového objemu domu nepočítá.
„U starších staveb nebo nekvalitních pasivních staveb se určitě vyplatí blower-door test provést hned v momentu, kdy si uvědomíte, že jsou vaše náklady na vytápění příliš vysoké. Pokud máte podezření, že je s vaším pasivním domem něco v nepořádku, určitě to řešte co nejrychleji – blower-door test všechny netěsnosti odhalí a pomůže vám zjednat nápravu,“ vysvětluje Vojtěch Juřenčák, specialista na modulární dřevostavby. „V naší firmě jsme se rozhodli, že v letošním roce budeme provádět blower-door testování u všech našich staveb. Chceme díky tomu zlepšovat kvalitu našich služeb a dávat zákazníkům přesné informace o pasivitě jejich domu,“ dodává Vojtěch Juřenčák.
Zařízení na blower-door testování se sestává z velkoprůměrového ventilátoru zasazeného v rámu s plachtou ve dveřích nebo například v okně v obvodové stěně. Pomocí tohoto zařízení je v budově vytvořen podtlak i přetlak při tlakovému rozdílu 50 Pa. Postup celého měření je standardizovaný a lze jím velmi dobře odhalit, kolik vzduchu proudí netěsnostmi dovnitř do interiéru.
V naší konkrétní realizaci čtyřmodulu na patro jsme prováděli blower-door test vzduchotěsnosti stavby, který proběhl na výbornou. Můžeme se tedy pochlubit první pasivní modulární stavbou na patro v České republice.
U pasivních domů by měla být standardní hodnota měření 0,6. Naše dřevostavba dosáhla výsledku 0,26. Zákazník má tak jistotu nadstandardní těsnosti a kvality stavby a zároveň se nemusí bát vysokých účtů za vytápění.