Řada architektů, projektantů i koncových zákazníků zaměňuje modulární dřevostavby s konstrukcemi kontejnerovými a ocelovými. Pokud se ale na obě podrobněji podíváte, zjistíte, že porovnávají jablka s hruškami. Jejich zaměňování je částečně dáno tím, že dokonce i stavebníci používají pojmy „modul“ a „kontejner“ poměrně nejednotně a nejasně. Proto bychom v tom jednou provždy rádi udělali pořádek.

Udržitelná, ekonomická a chytrá alternativa zděným domům

Modulové dřevostavby představují primárně trvalé řešení, jsou udržitelnou a chytrou alternativou ke klasické zděné výstavbě. Budovy jsou optimalizované z hlediska energie, architektonicky náročné a vyzrálé z hlediska jejich konstrukce. Rodinné domy i komerční realizace modulových domů těží především z výhody flexibility díky samonosným panelovým konstrukcím a z vysoké kvality dané řízenou prefabrikační výrobou. Doba výstavby modulárních domů je navíc extrémně krátká, většina solidních firem vám nabídne klíče od domu za tři až čtyři měsíce od podpisu smlouvy. „Zákazníci za velkou výhodu modulových dřevostaveb považují velmi rychlou montáž na místě i tiché a čisté montážní procesy. Významnou roli při rozhodování mezi konvenční zděnou stavbou a moderní modulární dřevostavbou hraje i cena, resp. vícepráce, o které bývá cena zděného domu zpravidla průběžně navyšována. To u modulové dřevostavby nehrozí – cena je jasně dána smluvně, v montážní hale se nemůže nic pokazit, proto není důvod k žádným vícenákladům,“ vysvětluje specialista na modulární dřevostavby Vojtěch Juřenčák.

Vizualizace pasivního čtyř modulového rodinného domu na patro formou modulární dřevostavby.

Plnohodnotné bydlení i podnikání

Modulární design je ideální pro nové budovy, ale i nejrůznější přístavby a přestavby. Hodí se pro budovy, které jsou tvořeny mnoha stejnými jednotkami – použití modulárních jednotek pak dává smysl kvůli sériové reprodukovatelnosti, což se týká například hotelových apartmánů, startovacích bytů nebo nemocnic s lůžkovými stanicemi. V modulárním designu se často staví školy a školky, byty nebo administrativní budovy.

Dočasné řešení pro městské či komerční využití

Kontejnerové a ocelové konstrukce dovedou velmi rychle reagovat na požadavky na prostor pro obce, obchody nebo průmysl. Tyto jednotky mohou být sestaveny do kancelářských budov nebo použity jako dočasné řešení pro renovace škol, obecních úřadů nebo jiných prostor. Práce s nimi je velmi rychlá, flexibilní a efektivní. Logistika a kombinovatelnost kontejnerových a ocelových konstrukcí nepředstavuje pro projektanty ani stavební firmy žádný velký oříšek. Klasický kontejner bývá většinou o šířce 2,5 až 3 metry, maximálně pak 14,64 metru. Půdorysy jsou přizpůsobeny požadavkům použití a velikost místnosti se dá rovněž měnit pomocí flexibilních stěnových systémů.

Jak poznat ocelovou konstrukci na první pohled

Kontejnerová konstrukce je ocelová rámová konstrukce obložená tepelně izolovaným fasádním systémem. Kontejnerová konstrukce velmi často viditelnou rámovou konstrukci, fasádu z plechu, či PUR panelu. Mnoho architektů preferuje minimalistický industriální design kontejnerové konstrukce, ovšem občas nehledí i na praktickou stránku věci – třeba že by měl ve stavbě také někdo bydlet. I mezi kontejnery ovšem existují „vyšší vývojové verze“, které už jsou tepelně izolované.

Modulová dřevostavba není omezením, ale svobodou

Řada zákazníků se mylně domnívá, že všechny montované dřevostavby musejí vypadat úplně stejně a mít fasádu obloženou dřevem. „Základní modulový domek umožňuje realizaci stavby, která je k nerozeznání od klasického zděného domu. Pomocí modulové dřevostavby postavíte budovu o dvou podlažích, důmyslnou konstrukci domu se skrytou terasou i klasický rodinný dům do tvaru L nebo do U. Dřevěná konstrukce není omezující, ale osvobozující. O legu taky neřeknete, že vás omezuje svým tvarem kostek – kostky ve vás naopak probouzejí fantazii a kreativitu,“ vysvětluje specialista na modulární dřevostavby Vojtěch Juřenčák. Konstrukce modulu pak může být potažena širokou paletou fasádních systémů. Za velkou výhodu dřevostaveb se považuje suchý proces jejich výstavby, dále pak  mají výborné tepelně izolační vlastnosti a velmi dobrou zvukovou izolaci.

Zahraniční inspirace

Bydlení v montovaných domech bývá někdy označováno jako „americké bydlení“. V Americe se totiž modulové domy těší nesmírné popularitě už dlouhá léta a zatím nevyšly z módy. Svědčí o tom i nedávný projekt v New Yorku, kde na 180 volných pozemcích spojených s komunitními zahradami vzniká dostupné nízkoenergetické a pasivní bydlení. Mekkou evropských modulových dřevostaveb současnosti se stává díky svým ambiciózním projektům Vídeň a Amsterdam.

Vizualizace pasivního modulového domu, čerpána dotace Nová Zelená Úsporám.

Rychlejší a snadnější život

Stále rychlejší životní tempo tlačí kupředu i nároky na flexibilitu a rychlost bydlení. Modulární stavby jim s grácií obstojí. Přizpůsobí se vašim požadavkům – pokud se vaše rodina rozroste o několik členů, snadno přistavíte dva nové moduly. Poroste-li vaše firma raketovou rychlostí, do tří měsíců můžete usadit nové zaměstnance v modulárních kancelářích. Pokud naopak opravujete stávající budovu a potřebujete provizorní a funkční řešení, bude pro vás tím pravým ořechovým kontejnerová a ocelová konstrukce. Dřevěná i ocelová konstrukce je kvalitní, ovšem vybírat byste si měli především podle konkrétního účelu, kvůli kterému chcete stavbu realizovat a zohlednit zdravotní, ekologické, ekonomické, ale i pocitové hledisko.