Modulární domy dnes vyhledává stále více Slováků. Oblíbené jsou zejména v okolí Bratislavy.

Patrně vás nepřekvapí, že více než 80 % Slováků touží po vlastní nemovitosti, ovšem jen 60 % z nich se tento sen splní. I ti však mohou během života měnit své preference a z důvodu rozšiřující se rodiny či nového zaměstnání se stěhují jinam. Vybrat si vhodné bydlení nemusí být pokaždé jednoduché, především když máte málo času a nižší obnos peněz.

To vás však nemusí ihned odradit. Dnes už totiž existují řešení, díky kterým můžete bydlet moderně, komfortně a navíc v rodinném domě se zahrádkou, což je, řekněme si upřímně, touha asi většiny Slováků. Pokud tedy uvažujete o novém bydlení v blízkosti města, možná vás zaujme aktuální hit posledních let, jímž je modulární dřevostavba.

Název poněkud extravagantní, zato ale přesně definující, co se pod tímto označením ukrývá. Modulární dřevostavby jsou nemovitosti montované z panelů, které se vyrábějí ve specializovaných fabrikách. Rozměry těchto panelů jsou předem dané a jejich výhodou je to, že je lze navzájem kombinovat. Můžete z nich postavit typizovanou letní chatku, ale také rodinný dům podle vlastních představ určený pro vícečlennou rodinu. Tyto stavby jsou lehce demontovatelné a přemístitelné, takže je časem můžete zmenšovat či rozšiřovat a tím je přizpůsobovat svým potřebám.

Modulární domy konkurují tradičním zděným stavbám zejména cenou a časovým intervalem výstavby.

Při stavbě klasického domu vám téměř vždy vzniknou neočekávané náklady, čehož se u montovaných domů nemusíte obávat. Cena je vždy taková, na jaké se s realizátorem domluvíte. Druhou výhodou je rychlost stavby, která vám zaručí, že v novém domě budete bydlet už do tří měsíců. Poté, co se panely vyrobí a dovezou na váš pozemek, je jen otázkou několika dnů, než je profesionální firma osadí do finální podoby. Výrobci garantují životnost stejnou jako u zděných staveb, což znamená, že takovýto dům je obyvatelný až 70 let.

Montované domy jsou stavěné jako nízkonákladové či pasivní domy, takže jejich užíváním zároveň šetříte životní prostředí. Interiér, sanitu či vnější fasádu si vybíráte sami a upravit ji můžete do takové podoby, aby se na pohled ničím nelišila od zděné stavby. Stejně tak si ale sami zodpovídáte za vyřízení všech povolení, které se podle stavebního zákona vztahují na veškeré stavby větší než 25 m2.

Modulární stavby se těší oblibě zejména mezi mladými lidmi, kteří mají omezený rozpočet, ale i těmi, kdo už za svůj život nějakou nemovitost postavili a vědí, o jak náročný proces se jedná. Na Slovensku se staví především v satelitních vesničkách v blízkosti Bratislavy, kde jejich majitelé preferují menší jednopodlažní domy s rozlohou do 100 m2. A pravdou je, že v posledních letech vzrostl jejich počet o téměř 15%.