Dům složený z více modulů

Montovaný modulární dům se skládá z jednoho či více modulů. Modularita tedy znamená sestavitelnost z více bloků, skladebnosti či stavebnicovitost. Je to zkrátka takové lego pro dospělé.

Díky sestavení několika modulů k sobě vzniká stavební prvek, který je variabilní z pohledu velikosti, tvaru i smyslu využití. Napojováním jednotlivých konstrukčních celků k sobě, na sebe i přes sebe vytvoříme plnohodnotný funkční celek. Navíc můžeme kdykoli v budoucnu k modulovému domu připojit nové a nové moduly.

Jaký je rozdíl mezi montovaným a modulárním domem?

Modulární dům se montuje ve výrobní hale, k zákazníkovi na pozemek ho dovezeme do osmi měsíců od podpisu smlouvy. Montovaný dům se montuje přímo na pozemku zákazníka a proces výstavby je tím pádem o hodně delší.

Rychlá a kvalitně zpracovaná stavba

Modulární domy se staví velmi rychle, práce probíhá ve výrobních halách, proto je kvalitní a nezávislá na rozmarech počasí – i díky tomu jsou modulové domy dostupné pro každého. Rozpracovaný modulový dům není narozdíl od klasických zděných domů vystaven po celou dobu stavby povětrnostním vlivům. Při stavbě navíc dohlížíme na kvalitu a bedlivě kontrolujeme nejvyšší standard provedení.

Modulové domy jsou velice variabilní – i když je většina z nich koncipována na půdorysu L, existuje i řada jiných možností: půdorys ve tvaru U, klasický půdorys II nebo dvoupatrové varianty. Řada modulových domů je na první pohled k nerozeznání od tradičních zděných staveb. Nic neposkytuje tolik prostoru pro kreativitu jako jednomoduly, ze kterých si můžete doslova poskládat půdorys vašeho vysněného modulového domu.

Montované dřevostavby jsou ekologické a šetrné k přírodě. Představují praktické řešení a udržitelné stavební řešení. Pojďme na chvilku počítat: Ze 7,4 miliardy obyvatel Země jsou 2 miliardy stále dětmi, tedy mladšími 16 let. Tyto 2 miliardy dětí ovšem vyrostou v dospělé, kteří budou potřebovat své vlastní bydlení. Jenom pro představu – 2 miliardy lidí žily na naší planetě v roce 1930. To tedy znamená, že v příštím desetiletí musíme znovu vybudovat vše, co bylo vybudováno do roku 1930. Pokud bychom to chtěli dělat podle současných standardů, potřebovali bychom 1 000 miliard tun betonu a cihel. Nejsou ani dostupné, ani vyrobitelné. Proto musíme změnit naši filozofii bydlení a začít stavět respektujícím způsobem. Montované domy představují v tomto ohledu velkou příležitost.

Výstavbu modulového domu mohou zákazníci volit i z finančních důvodů. Dřevostavby na klíč do 2 milionů nebo montované domy do 3 milionů jsou ještě dostupné pro řadu mladých rodin nebo naopak starších párů, kteří už nevyužijí rozlehlý zděný dům.

Bydlení v modulárním domě má i výrazné benefity pro vaše zdraví. Montované domy totiž nepodléhají plísním, dobře si udržují příjemnou pokojovou teplotu zdí a v létě se přes noc velmi dobře vyvětrají, proto nemusíte nutně používat klimatizaci. Zdi modulových domů jsou vždy příjemně teplé, zatímco klasické cihlové zdi studí.

Při výrobě modulových domů používáme pouze kvalitní materiály a dbáme na přesnost jejich zpracování. Při přepravě opatrujeme vaši modulární stavbu se vším respektem a při osazení hledíme na to, aby po nás zůstala dobře odvedená práce.

Modulární domy nemají klasické betonové základy, jsou ukotveny na velmi ekonomických a ekologických zemních vrutech s dlouholetou zárukou. Pokud byste se modulární dům jednou rozhodli demontovat či přestavět, na pozemku nezůstane žádná základová konstrukce. Modulový dům tedy velmi snadno přesunete z místa na místo – využít toho můžete při stěhování např. za prací, ale především v komerční sféře. Pokud si otevřete kavárnu či bistro s montovanou konstrukcí, velmi snadno ho po pár letech přesunete do jiné lokality města nebo do města sousedního.

Modulární stavby vynikají vysokou flexibilitou. Vymyslet si můžete prakticky neomezené kombinace rodinných domů, komerčních objektů i průmyslových staveb.

Zásadní výhodou modulárních staveb je jejich rychlost. Od podpisu smlouvy se můžete nastěhovat do 8 měsíců. Stavbu navíc nekomplikuje nestálost počasí, nutnost neustále na něco čekat nebo prodlevy dané potřebou materiálu odpočívat nebo promrznout.

Podívejte se s námi na průběh takové realizace

Úvodní konzultace

Rádi zodpovíme všechny vaše otázky, probereme s vámi vaše potřeby a požadavky a společně se zamyslíme nad výběrem typového půdorysu. Pokud si z našich modulárních staveb nedovedete vybrat, realizujeme pro vás atypickou zakázku. Připravíme cenovou nabídku a po jejím předběžném schválení zkontrolujeme dostupnost vašeho pozemku a jeho možnosti. Na základě toho upřesníme nebo jenom odsouhlasíme cenovou nabídku a půdorys.

Po podpisu smlouvy

Zaplacením zálohy 60 % a podpisem smlouvy se celá zakázka rozjede. Vytvoříme základní výrobní dokumentaci, tedy půdorys, řezy a pohledy, a klient odsouhlasí výrobu konkrétních modulů. Během výrobní fáze se můžete přijít na svůj nový dům kdykoli podívat. Rádi vás naší výrobní halou provedeme, ukážeme vám součásti vašeho budoucího modulového domu a vy si sami můžete zkontrolovat, v jakém stavu a v jaké kvalitě ho zpracováváme. Zastavit se můžete klidně víckrát, rádi vás uvidíme.

Předání stavby

Když je modul připraven na expedici, připravíme protokol o převzetí domu před expedicí. Vy si zkontrolujete, že je modulový dům tip ťop přesně podle vašich představ a začnete se těšit na to, jak se v něm usadíte na pohovce a budete se kochat výhledem do zahrady. V této fázi doplatíte zbylých 40 % nákladů. V případě financování bankou je možné měnit způsob a výši plateb.

Dále objednáme dopravu a jeřáb na usazení modulového domu. Domluvíme si přesný termín expedice, expedici provedeme a dům na pozemku namontujeme. Poté vám dům slavnostně předáme včetně předávacího protokolu, převzetí manuálů a záruk. Místní specialista by měl dům následně připojit na IS. A vám už zbývá pouze  se nastěhovat.

Nosnou konstrukci našich modulárních dřevostaveb tvoří sloupková konstrukce KVH profilů. Konstrukci z nich tvoříme v bezpečných podmínkách výrobní haly bez vnějších vlivů počasí. Stěnové dílce modulárního domu jsou tvořeny dřevěnou rámovou konstrukcí včetně zateplení.

Při výrobě se snažíme používat pouze přírodní materiály. Základem dřevostavby by podle nás mělo být vždy dřevo, se kterým rádi pracujeme. V žádné části konstrukce našich staveb nenajdete kovové nosné prvky nebo polyuretanové izolace, které z dlouhodobého hlediska škodí lidskému zdraví. Z materiálového hlediska představuje dřevo montovaného domu bezpečnou a „zdravou“ variantu pro dlouhodobé bydlení. Dobře vysušené a kvalitně zpracované dřevo neplesniví. Pokud by do něj nějakým nedopatřením přece jenom voda zatekla, snadno se zase vysuší a obnoví své přirozené vlastnosti. Oproti tomu cihlové zdi ve vlhkém prostředí plesniví a řešení jejich vysušení není jednoduché. Za výraznou výhodu modulových domů považujeme i komfort bydlení v nich – jejich zdi si totiž udržují příjemnou pokojovou teplotu, zatímco cihlové zdi studí.

Vyberte si nízkoenergetickou nebo pasivní stavbu

O úspornosti vašeho nového domu rozhodnete výběrem jedné z variant.

Nízkoenergetická dřevostavba

Vaše počáteční investice do výborných tepelněizolačních vlastností domu se bude vracet pravidelně každý měsíc spolu s účtenkou za energie. Nikdy nebudete muset platit tolik jako majitelé klasických zděných staveb.

Zajímá vás, kolik utratíte za elektřinu v modulové chatě, domku nebo bungalovu? Napište nám a my vám sdělíme naše vlastní zkušenosti i zkušenosti našich klientů.

Pasivní dřevostavba

Vyšší investice na začátku se při dlouhodobém užívání domu bohatě vrátí. Pocítíte to při placení účtů každý měsíc. Pasivní dřevostavba vám šetří energii i díky mimořádné kvalitě provedení veškerých detailů budovy. Na modulovou pasivní dřevostavbu můžete zažádat o dotaci Nová Zelená Úsporám. Dotační program se vztahuje na montované domy do 1,5 milionu i dřevostavby na klíč do 1 milionu.

Varianty předání domu

Nabízíme dvě základní varianty předání domu. Sami si tak vyberete, zda chcete předat celou kompletní stavbu ve variantě Na klíč nebo zda určité části stavby zvládnete sami a předáváme vám stavbu K dokončení.

Pokud si vyberete variantu Na klíč, společně vybereme vzhled vašeho domu včetně všech detailů. Poradíme vám, jaká okna zvolit, jaké dveře si vybrat a nabídneme několik variant finálních povrchů. Modulové domy stavíme už mnoho let, a tak vám rádi sdělíme naše nejlepší zkušenosti a vysvětlíme, proč je které řešení vhodnější. Ať už budete stavět bungalov, chatu nebo dům, postaráme se o to, abyste byli maximálně spokojeni.

Chci stavbu k dokončení

Modulární dům si dotvoříte podle své vlastní představy. My odvedeme bezchybnou základní práci, vy uděláte z vašeho domu domov.

Co je součástí dodávky:

  • Dřevěný nosný systém
  • Tepelná izolace podlahy, stěn a stropu
  • Okna a vchodové dveře
  • Fasádní systém
  • Střešní a okapový systém
  • Vnitřní příčky
  • Sádrokartonové konstrukce
  • Hrubé podlahy
  • Elektroinstalace
  • Příprava na klimatizaci
  • Rozvody vody a kanalizace

Chci stavbu na klíč

Objednáte si u nás modulární dřevostavbu se vším všudy, my ji bezchybně realizujeme a v domluveném termínu vám předáme klíčky. O detailech, jako jsou podlahy, výmalba, interiérové dveře a další prvky, budete samozřejmě rozhodovat spolu s námi.

Co je součástí dodávky:

  • Dřevěný nosný systém
  • Tepelná izolace podlahy, stěn a stropu
  • Okna a vchodové dveře
  • Fasádní systém
  • Střešní a okapový systém
  • Vnitřní příčky
  • Sádrokartonové konstrukce
  • Hrubé podlahy
  • Elektroinstalace, elektrické podlahové vytápění
  • Příprava na klimatizaci
  • Rozvody vody a kanalizace
  • Finální vnitřní povrchy
  • Výmalba
  • Podlahy
  • Interiérové dveře
  • Vnitřní parapety
  • Koupelna včetně sanitárního vybavení

Řada budoucích majitelů modulových chat, bungalovů i domů myslí v této fázi i na klimatizaci. Připomínáme se s ní proto i my. Pokud vám pobyt v klimatizovaném prostředí nevyhovuje, bude pro vás příjemným zjištěním, že přes léto jde modulový dům výborně vyvětrat tak, aby jeho stěny vychladly, a v nadcházejícím parném dni vám v něm bylo příjemně.

Stejně tak budoucí majitelé zapomínají na rekuperaci, která je opravdu velmi důležitá v tak perfektně „těsných“ a zaizolovaných domech, jaké naše firma vyrábí a realizuje. Více o vzduchotechnice a rekuperaci si můžete přečíst v samostatné sekci.


Dokumenty ke stažení

Modulární dřevostavby osazujeme na zemních vrutech

Díky založení stavby na zemních vrutech nepoškozuje pozemek žádná těžká technika a základy jsou hotové během jediného dne. Moderní a praktické vruty umožňují zatížení okamžitě po instalaci, takže se nemusí na nic čekat jako například v případě zrání betonu u tradičních staveb. Rychlá instalace zemních vrutů je možná prakticky během celého roku.

Technologie zakládání modulové stavby na zemních vrutech je navíc výrazně levnější než klasické betonové základy.

Využíváme české zemní vruty

Vruty použité na základy našich modulárních dřevostaveb jsou české zemní vruty BAYOS. Mají všechny potřebné atesty a certifikáty EU. V praxi to znamená, že byly testovány na tlakovou, tahovou i boční zátěž. Naším výhradním dodavatelem zemních vrutů je společnost Chytré základy. Díky unikátní technologii instaluje zemní vruty přesně podle individuálních požadavků investorů se zárukou nosnosti. O profesionální instalaci zemních vrutů si můžete více přečíst na jejich webu www.chytrezaklady.cz.

U větších staveb je nutný statistický výpočet a zároveň zemní test únosnosti půdy, v krajním případě je nutné provést geologický průzkum. Množství a rozmístění vrutů poté stanovujeme předem velmi přesným výpočtem.

Výhody základů na zemních vrutech

  1. Základy jsou založené během jediného dne a dá se na nich ihned stavět.
  2. Ve srovnání s betonovými základy je cena výrazně nižší.
  3. Nehrozí žádné radonové riziko, kdy mezera pod domem odvětrá do volného prostoru. (V ČR je časté střední a vysoké radonové riziko.) Radon je všudypřítomný přírodní radioaktivní plyn, který se do zděných budov dostává nejčastěji ze země pod budovou. Ve vytápěném domě vznikne u podlah sklepa a v přízemí mírný podtlak, kterým je radon nasáván z podloží. Přes nejrůznější praskliny a netěsnosti pak pronikne až do budovy. Způsobuje mírné i závažnější zdravotní potíže.
  4. Stavba je díky zemním vrutům mimo dosah vlhkosti. Není třeba hydroizolace, včetně tlakové spodní vody.
  5. Není třeba řešit tepelné mosty, jako je tomu u betonových základů. Zajímat vás bude pouze tepelný most u napojení technické infrastruktury, tedy vody, elektra, kanalizace nebo zemního kolektoru VZT.

Naše modulární dřevostavby stavíme tak, aby byly připraveny k připojení na standardní přípojky inženýrských sítí. Pro bezproblémové připojení stavby jsme pro vás či vašeho řemeslníka připravili podrobné instrukce, podle kterých inženýrské sítě připojíte raz dva a už si můžete jít do svého nového domu vychutnávat kávu nebo hezké posezení v obýváku.

Vyžádejte si od nás manuál pro vaše připojení modulového domu na inženýrské sítě

Zařídíme bezpečnou přepravu

Modulární domy přepravujeme na klasických nebo na nízkoprofilovaných podvalnících. Ještě před podpisem smlouvy provedeme obhlídku vašeho pozemku a před samotnou přepravou prověříme trasu. Jedná se totiž o nadrozměrný náklad, proto musí dopravce zažádat o povolenku na přepravu. Kamion s vaším domem bude doprovázet doprovodné vozidlo. Veškerou logistiku zařizujeme my a vás s ní nečekají žádné starosti.

Dům vyložíme a usadíme asi za dvě hodiny

Naložení, vyložení a usazení modulu provádí vždy jeřáb, který vybíráme podle velikosti a hmotnosti domu. O volbě jeřábu rozhoduje i potřebný dosah ramene a okolní manipulační prostor. Modulové domy stavíme v České republice poměrně dlouhou dobu, proto máme zkušenosti s řadou jeřábnických firem po celé naší vlasti. Jeřáby vždy objednáváme z nejbližšího možného místa od vaší realizace, aby se náklady na celou stavbu zbytečně neprodražovaly. Jednomodul vyložíme a usadíme přibližně za dvě hodiny. U náročnějších modulárních staveb to bude trvat o nějakou hodinku déle.

Rekuperace

Rekuperační větrání je jednou z variant větrání domů, neužívá se jenom u dřevostaveb, ale právě u nich se s ním v praxi setkáváme nejčastěji. Jedná se o řízené větrání domů, bytů i budov. Oproti běžnému větrání okny má rekuperace výhodu v tom, že větrá prostřednictvím rekuperačního výměníku. Rekuperace je založena na tzv. znovuvyužití tepla. V domě je zabudován rekuperační výměník, do kterého proudí vydýchaný teplý vzduch z místnosti. Ten je ve výměníku oddělený od studeného, který se nasává z venku, přes stěnu výměníku se studený vzduch ohřívá o teplý (odborně se tato stěna označuje teplosměnná plocha). Vydýchaný vzduch odchází z domu pryč a nahřátý čerstvý vzduch přichází do domu. Tomuto principu se říká „zpětné získávání tepla“.

U rekuperačních jednotek se hovoří o tzv. účinnosti a jejím nastavení. Například otevřené okno má nulovou účinnost, protože teplý vzduch je bez užitku odváděn přímo ven, topíte tedy Pánubohu do oken, ale do místnosti proudí vzduch venkovní teploty, který se musí v místnosti postupně ohřát. 100 % účinnost by měla rekuperace tehdy, kdyby se venkovní vzduch ohřál od odváděného vzduchu na jeho původní teplotu – to je ovšem technicky neproveditelné. Moderní rekuperační jednotky mají účinnost zpětného získávání tepla od 60 do 90 %. My dlouhodobě spolupracujeme se špičkovou společností zaměřenou na zelenou energii Evora  – pokud stavíme naše vlastní či ukázkové domy, rekuperační větrání řešíme vždycky s nimi.

Větrání

Přísun čerstvého vzduchu dovnitř domu je nezbytný pro lidské zdraví, fyzickou i psychickou pohodu. Pokud jsou v místnosti osoby, které dýchají, zvyšuje se v ní koncentrace CO2 a snižuje se množství kyslíku. Uvádí se, že dospělý člověk potřebuje 25 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. Pokud je jeho množství menší, koncentrace CO2 způsobuje nevolnost, bolest hlavy a únavu. V nevětraných místnostech se pak koncentrace CO2 hromadí – například ve vydýchané ložnici bývá ráno až třikrát vyšší hodnota oxidu uhličitého, než je doporučeno. Lidé se pak bohužel budí unavení, s bolavou hlavou, podrážděnými nervy a mizivou výkonností.

Uvnitř budovy trávíme naprostou většinu našeho pracovního i soukromého života, proto je důležité, aby byly budovy i naše domovy dobře větrané. Moderní okna jsou velmi dobře utěsněná, proto nemůžete počítat s nějakým velkým průchodem vzduchu právě jimi. V řadě současných domů se kvůli zateplení a těsnícím oknu nedostane dovnitř ani 1 m3 čerstvého vzduchu. Přes stěny domu rovněž nic neproudí, protože jsou zateplené, aby do budovy netáhlo. Dokonale zateplení obálky domů v domě navíc zadržují nadbytečnou vlhkost, která způsobuje vznik plísní. Větrání je i v tomto případě zcela zásadní pomocí. Výměnu vydýchaného vzduchu v běžných domech provádíme otevřením okna, ale v takovém případě vzniká průvan nebo se naopak během bezvětří nedostane domů vůbec nic. Ohřátý vzduch uniká a studený se musí vevnitř dlouho ohřívat. Tím nejlepším řešením situace je rekuperační jednotka, která větrá sama o sobě, aniž byste museli otevírat okna. V zimním období se studený vzduch proudící dovnitř ohřívá o teplý vzduch proudící ven, proto se jedná o ekonomické řešení s ohledem na vytápění. V létě naopak jednotka pomáhá vzduch doma příjemně ochladit.

Rekuperační větrání má ovšem řadu dalších výhod:

  • Filtr eliminuje škodliviny, které obsahuje městský venkovní vzduch, a nepustí je dovnitř.
  • S filtrem aktivního uhlí eliminuje rekuperační jednotka i venkovní pachy a nelibé vůně.
  • Alergici ocení pylový filtr, který si můžete k rekuperační jednotce doobjednat.
  • Rekuperační větrání odstraňuje i pachy z vnitřního prostředí – kouř, těkavé látky z barev, textilu či nábytku, pachy z jídla nebo plyny, které škodí našemu zdraví – vše se vyvětrá ven.

Do modulových domů doporučujeme rekuperaci

Ze všech informací uvedených výše o rekuperaci a větrání je jasné, že větrání okny není ideální pro zdraví, ale nejedná se ani o ekonomické řešení. I když pořízení rekuperační jednotky představuje jistou investici, velmi brzy se vrátí co do kvality bydlení, zdraví i ekonomické úspory. Životnost rekuperační jednotky se počítá na desítky let a náklady na vytápění každý rok poměrně výrazně minimalizuje. Rekuperační jednotka zároveň prodlužuje životnost budovy a zvyšuje její hodnotu. Pozitivní vliv má i na zdraví, fyzickou a psychickou pohodu všech, kteří v budově žijí. U zateplených domů je každé větrání velkou ztrátou tepla, takže činí i největší ztráty ve vaší peněžence. Na větrání se v běžných domech utratí přibližně 80 % nákladů za vytápění (samozřejmě vždy záleží na konkrétním domě, zateplení, počtu osob i na tom, jak moc a jak často větráte). U rekuperačního větrání vycházejí náklady za větrání na přibližně 30 % z celkových nákladů za vytápění. A to už je pořádná úspora.

 

Rekuperace není žádnou novinkou, ale i tak kolem ní stále panuje řada otázek a mýtů. Pojďme se podívat na ty nejčastější:

Evropská unie nařizuje rekuperační větrání – není to pravda, EU pouze přijala legislativu, podle které se budou stavět domy a budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Přímo je nenařizuje, ale doporučuje.

Nemůžeme otevírat okna – okna, dveře, balkony, vstupy na terasy i do zimních zahrad můžete otevírat a zavírat, kdykoli se vám zachce.

Rekuperace hučí – nehučí, není to větrák a nevydává žádný zvuk, vše je naprosto tiché. Kdybyste spali s otevřeným oknem, bude vás rušit mnohonásobně více zvuků.

Vertikální zahrada na stěně domu nebo nádherně osázená střecha není jenom řešení pro majitele modulových domů, kteří mají zahrádku jako dlaň, ale pro všechny, kteří se chtějí obklopit zelení a žít skoro jako v lese.

Zelená střecha či stěna dovede výborně hospodařit s vodou, protože jí umí zadržet. Ročně přicházíme až o 500 mil. m3 vody, která naprší na skladové a výrobní haly a bez užitku odteče pryč. Pokud už si k ekologii najdete cestu, nic nebrání tomu, abyste svůj dům nebo bungalov doplnili o kořenovou čistírnu odpadních vod.

Rostliny na fasádě či střeše zabraňují, aby slunce ohřívalo celý váš montovaný dům. Nedávné měření ukázalo, že v létě se ulice měst rozpalují až k 60 stupňům Celsia, domy jsou na tom zřejmě o něco lépe, ale i tak jsou hodnoty jejich teploty poměrně vysoké. Zelená stěna či střecha montovaného domu dovede účinně zabránit jeho přehřívání a sálání tepla.

Krásně zelené fasády i stěny snižují prašnost v okolí – sami pocítíte, jak dobře se vám u nich bude dýchat. Zároveň dovedou vylepšit akustické podmínky celého prostoru – tlumí hluk a šumění trávy či rostlin dodá vaší práci nebo vašemu odpočinku zcela nový rozměr.

Kromě všech praktických výhod mají zelené střechy či stěny modulových mini domků podstatnou výhodu – originální vzhled budovy dodá vašemu domu dosud netušený rozměr. Sami si navíc vyberete, čím zelenou stěnu osadíte – nic nechutná lépe než mochito s mátou utrženou hned před vaším kanceláří.

Pro většinu rodinných domů, průmyslových staveb i atypických modulárních řešení budete potřebovat stavební povolení.

Nově od 1. 1. 2024 je snížená sazba DPH na 12% pro výstavbu nových RD.

Stavební povolení není nutné pouze ve specifických případech, i tam ovšem doporučujeme projednat celý záměr s místně příslušným stavebním úřadem. Naše zkušenosti totiž ukazují, že každý stavební úřad si vykládá problematiku stavby modulárních domů poněkud jinak.

Více si můžete přečíst v článku Potřebujete pro modulární dům stavební povolení?